Základní škola a Mateřská škola

Kamýk nad Vltavou, příspěvková organizace

Čapí letka Mokřice

Ekologická farma Čapí letka, kterou jsme objevili  v obci Mokřice nedaleko Krásné Hory nad Vltavou, přivítala 12. 5. žáky 5. až 9. třídy. Na farmě si děti prohlédly zvířata, pohladily a podojily kozy.  Svůj domov zde našlo malé stádo huculských koní, kteří se chovali přátelsky, a tak jsme si je mohli prohlédnout zblízka.  Nikdo si nenechal ujít příležitost seznámit se s dvěma oslíky, Tatrankou a Delisou. Mezi nejmazlivější zvířata patřily kočky, ale na jejich mlsné jazýčky jsme si museli dát pozor. Chvilka nepozornosti a malé šelmičky si pochutnávaly na našich svačinách.

Každý měl možnost ochutnat čerstvě nadojené kozí mléko. Paní Čápová pro nás připravila chutnou svačinu v podobě chleba s Letkovým sýrem, který patří k domácím specialitám. Letkový sýr vymysleli přímo na statku. Je z čerstvě nadojeného mléka a bez konzervantů.  Na vlastní oči jsme viděli výrobu kozího sýra a tento výrobek jsme také ochutnali. Bioprodukty se na farmě vyrábí a my jsme využili možnost koupit je pro naše maminky a tatínky.

Majitelka farmy, nám byla skvělou průvodkyní. Ochotně odpovídala na naše všetečné otázky, ale nakonec nám nic neodpustila. Naše znalosti o ekologii a přírodě si při závěrečném popovídání sama ověřila. Snad jsme i my v jejích očích uspěli.  

Naší exkurzi byl nakloněn i ledový muž, Pankrác. Krásné sluneční počasí totiž přispělo k příjemně strávenému dopoledni.

Mgr. Petra Papežová

Základní škola
262 63 Kamýk nad Vltavou 141
telefon 318 677 113