Základní škola a Mateřská škola

Kamýk nad Vltavou, příspěvková organizace

Exkurze Praha

 

Slunečné počasí, teplo a dobrá viditelnost. To byly podmínky, které nám první středu v měsíci listopadu roku 2014, přály. Pražský hrad zalitý slunečními paprsky, Karlův most v odrazu od vodní hladiny či úžasný výhled na historickou část Prahy od vinic na Petříně. Exkurze pražských památek se skutečně vydařila, 5. listopadu jsme si maximálně užili.

Naše putování začalo na Smíchově, odkud jsme vyrazili na bývalé působišně růžového tanku číslo 23, na náměstí Kinských. Pan učitel Kalivoda nám zde předal mnoho ze svých znalostí právě tohoto kusu válečné techniky. Několik málo metrů po schodech se nachází pomník obětem komunismu. Svým ztvárněním nám připomíná, jak režim rozkládal člověka zevnitř. Naštěstí jsou tyto časy pryč a děti se o všem dozvěděly jen z vyprávění pana učitele a jednoho uměleckého díla.

Ještě předtím, než jsme lanovkou vyjeli na Petřín, děti si vyzkoušely, jak se v městské dopravě označuje jízdenka. I když rozhledna umožňovala vstup, čas nás tlačil, proto se nahoru nikdo nepodíval. Cestou k Hradu jsme měli obrovské štěstí, v projíždějícím luxusním automobilu seděl náš pan prezident, Miloš Zeman. Bystrým dětským očkám nic neunikne, pan prezident nebyl výjimkou. Učitelský doprovod takovéto schopnosti bohužel již ztratil a z automobilu viděl tak zadní stěrač. Exkurze Pražského hradu umožnila jedinečnou možnost stát se pomocníky různých historických postav při speciálním prohlídkovém programu "Hra na Hrad". Děti procházely Hradem a plnily zadané úkoly, čím vytvářely příběh "své" postavy. Dětem se interaktivní prohlídka moc líbila a zároveň se i naučily mnoho nového o našem nejdůležitějším komplexu budov. Projít a prohlédnout si Zlatou uličku či shlédnout demonstranta před Pražským hradem, považujeme již jen za příslovečnou "třešničku na dortu".

Nerudova ulice nás zavedla na Karlův most. Před odjezdem z hlavního nádraží jsme si prohlédli Václavské náměstí a k 17. listopadu 1989 důležitý balkón nad Melantrichem.

Exkurze se všem moc líbila a domů jsme odjížděli plni dojmů a nových informací.

Mgr. Pavel Křížek

Základní škola
262 63 Kamýk nad Vltavou 141
telefon 318 677 113