Základní škola a Mateřská škola

Kamýk nad Vltavou, příspěvková organizace

Exkurze SOU Sedlčany, návštěva minigolfu Počepice a Husova kazatelna

Fiktivní firma Duhová kavárna se v pondělí 27. 4. vydala na další – v letošním školním roce již čtvrtou – služební cestu. Tentokrát do Sedlčan, kde „zaměstnanci“ z 9. ročníku navštívili živnostenský úřad, „zaměstnanci“ z 8. ročníku pracovní úřad, a pak se všichni jeli inspirovat na tamější střední odborné učiliště, kde se na své pracovní uplatnění připravují budoucí kuchaři, číšníci, cukráři, kadeřnice + další profese a také podnikatelé. Na živnostenském úřadě si žáci připomněli, co je potřeba k založení živnosti. Překvapilo je, kolik podnikatelů je na Sedlčansku, jejich složky naplňují celou jednu místnost úřadu od podlahy ke stropu. Hlavní část exkurze probíhala ve středním odborném učilišti, kde se vzdělávají a na své budoucí pracovní uplatnění připravují budoucí kuchaři, číšníci, cukráři, kadeřnice + další profese a také podnikatelé. Žáci si prohlédli žákovskou kuchyňku, restauraci (někteří zde i poobědvali) a další provozovny - cukrářskou dílnu a kadeřnictví. Také pár našich žáků z 8. třídy se chystá zaslat na SOU Sedlčany příští rok přihlášku ke studiu, takže už ví, co je čeká.

Naše další zastávka byla v Počepicích na minigolfu. Někteří žáci zjistili, že mají skryté vlohy na golf a sehráli zde golfový turnaj. V areálu je také výrobna medového pečiva, kde to sladce vonělo a hrálo všemi barvami. Pod zručnýma rukama cukrářek tu vznikají krásně malované perníky a perníčky.

Naše poslední zastávka sice neměla s podnikáním nic společného, ale byla to taková „třešnička na dortu“. Navštívili jsme přírodní památku „Husova kazatelna“ – největší viklan v Česku – nádherné, klidné a tiché místo nacházející se jen pár kilometrů od nás.

Ani jsme si neuvědomili, kolik zajímavých míst máme „za humny“ a že není vždy nutné jezdit dlouhé kilometry za přírodními krásami a zážitky. Přesvědčili jsme se o tom během jediného dne na třech různých místech.

Janka Kociánová, Věra Synková

 

Základní škola
262 63 Kamýk nad Vltavou 141
telefon 318 677 113