Základní škola a Mateřská škola

Kamýk nad Vltavou, příspěvková organizace

 

Město Příbram oslavilo 800 let od svého založení. Při této příležitosti uspořádalo 10. 6. 2016 v areálu Nového rybníka pro žáky vzdělávací akci, které se zúčastnili i žáci IV. až IX. třídy naší školy. Viděli jsme mnoho statických i dynamických ukázek, které nám připravili příslušníci Armády České republiky, Policie České republiky, městských policií, Vězeňské služby ČR, Hasičského záchranného sboru, Zdravotní služby Středočeského kraje, Dobrovolných záchranářů, Eco-komu, aj. organizací.

Dělostřelecký pluk z Jinců nám předvedl 152mm samohybnou kanónovou houfnici DANA a nejmodernější LOV-Pz na podvozku IVECO, protiletadlový pluk ze Strakonic se pochlubil švédským protiletadlovým kompletem RBS-70 a silně obrněným automobilem DINGO-2 CZ A2, mechanizovaný prapor brigády rychlého nasazení z Tábora ukázal moderní obrněný transportér PANDUR II, dále jsme viděli vojenský sanitní vůz na podvozku Land Rover s vybavením, a jinou techniku, kterou si žáci mohli prohlédnout i zevnitř.

Hasiči nám ukázali kolekci hasičských aut, počínaje historickou automobilovou stříkačkou na podvozku Praga RN, vyráběnou již před 2. světovou válkou a konče nejmodernějším přírůstkem CAS 30 na podvozku Tatra 815, která pojme 9000 litrů vody a 540 litrů pěnidla.

Policie ČR nám rovněž ukázala celou kolekci automobilů, motocyklů a čtyřkolek, vybavení policejních potápěčů, pyrotechniků, kynologů, k vidění bylo i speciální auto na kontrolu pravosti dokladů a "dálniční" VW Passat.

Automobily aj. vybavení ukázala i Záchranná služba Středočeského kraje a ostatní zúčastněné složky.

Z dynamických ukázek jsme viděli zásah hasičů a záchranářů při těžké autonehodě, kdy "zranění" byli z auta "vystříháni", dále hašení hořícího automobilu, slaňování hasičů a použití záchranného pytle, zákrok pořádkových sil Policie ČR proti davu ničícímu majetek, zadržení nebezpečného pachatele, zásah policejních psů i psů Vězeňské služby proti figurantovi, činnost speciálního psa na odhalování drog a výbušnin, viděli jsme i ukázku výcviku záchranářských psů, zblízka jsme viděli start policejního vrtulníku Eurocopter 135.

Žáci si "potěžkali" útočné pušky, odstřelovací pušku i kulomet současné armády, svezli se na policejním člunu, vyzkoušeli si resuscitaci zraněného, mohli si zaskákat na gumových atrakcích a spoustu dalších věcí.

Další kulaté výročí bude až za 100 let, ale věříme, že podobnou akci si zopakujeme podstatně dříve.

Libor Kalivoda

Základní škola
262 63 Kamýk nad Vltavou 141
telefon 318 677 113